Ειδήσεις

ΠΑΟΚ - ΑΣ Καρδίτσα 85-70: Απίθανος Πόρτερ, άγγιξε το triple double!

altΟ Κέβιν Πόρτερ Jr. έκανε απίθανα πράγματα στο «Παλατάκι», χάνοντας το triple double για μια ασίστ και ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καρδίτσας με 85-70 για τα play outs της Stoiximan Basket League.
Οι φίλοι του ΠΑΟΚ είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν από κοντά τον Κέβιν Πόρτερ Jr. και ο Αμερικανός πρώην NBAer δεν τους χάλασε το χατίρι, κάνοντας τρομερή εμφάνιση στη νίκη επί της Καρδίτσας με 85-70 για την τρίτη αγωνιστική των play outs.

Ο Πόρτερ έμεινε στο παρκέ σχεδόν 39 λεπτά και άγγιξε το triple-double στην PAOK Sports Arena με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, συνδυάζοντας θέαμα και ουσία για τον ΠΑΟΚ που απέκτησε προβάδισμα για τα play off.

Το ματς
Ο Έλβαρ Φρίντρικσον κουβάλησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στην Καρδίτσα, σημειώνοντας τους 12 από τους 22 πόντους των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα.
Ο «Δικέφαλος του Βορρά» σούταρε με 50% στο τρίποντο (4/8) και πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στους Θεσσαλούς που στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες του Γιώργου Καμπερίδη (8π.).
Σε κάθε περίπτωση, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-30, με τον Κέβιν Πόρτερ να ανεβάζει στροφές και να ηγείται του ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα.

Οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 50-40 στο 25'.
Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 60-51 για τον ΠΑΟΚ που είδε την Καρδίτσα να μειώνει σε 67-60 με τον Τέβιν Μακ στο 34'. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά (76-63, 37') και έφτασαν στη νίκη με 85-70.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 36-30, 60-51, 85-70.

Περισσότερα στην gazzetta.gr - εδώ

Γνώμη

«O ύπνος του δικαίου» δίπλα στο μαγκάλι…
Ο Γιώργος Χελάκης γράφει στο sport-fm.gr για τον Έλληνα που κοιμάται ενώ του διαλύουν τη ζωή.
Κοιμάται ο μαλάκας! Του πετσοκόβουν τον μισθό, τον απολύουν, τον κυνηγάνε οι τράπεζες κι ο μαλάκας κοιμάται.
Όταν ξυπνάει βλέπει τις… αναιμικές διαδηλώσεις στην τηλεόραση και ειρωνεύεται τους διαδηλωτές. «Τι νομίζουν ότι θα κερδίσουν οι μαλάκες», αναρωτιέται, περιμένοντας να αρχίσει ο Σουλεϊμάν ο μεγαλοπρεπής. Περισσότερα

Σαν Σήμερα

Ανατ.: 05.10
Δύση: 19.39
Σελήνη
11 ημερών
1821
Οι Τούρκοι απαγχονίζουν τον Επίσκοπο Κισσάμου Μελχισεδέκ Δεσποτάκη και τον διδάσκαλο Καλλίνικο από την Βέροια.
1913
Υπογράφεται στη Θεσσαλονίκη συνθήκη ελληνοσερβικής συμμαχίας.
1919
Ο Κεμάλ φθάνει στην Αμισό του Πόντου και ξεκινά η αγριότερη περίοδος της γενοκτονίας των Ποντίων.
Το I/38 Τάγμα Ευζώνων απελευθερώνει το Οδεμήσιο Μ. Ασίας.