Ειδήσεις

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, έσπασε την έδρα του Ολυμπιακού

altΟι πράσινοι επικράτησαν με 66-51 στο ΣΕΦ - Το ματς ολοκληρώθηκε με... καθυστέρηση και με άδειες εξέδρες, μετά την ένταση που επικράτησε δύο λεπτά πριν το τέλοςΑπό τις 11 φορές που ο τίτλος στην Basket League είχε κριθεί σε 5ο ματς, μόνο μία ο φιλοξενούμενος είχε κάνει το μπρέικ. Δεκαοχτώ χρόνια μετά το 53-62 που είχε χαρίσει τον τίτλο στον Παναθηναϊκό μέσα στο ΣΕΦ, οι πράσινοι τα κατάφεραν ξανά και μετά από μια εντυπωσιακή παράσταση (από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά) πήραν τη νίκη και πανηγύρισαν τον τίτλο στο… άδειο ΣΕΦ.

Με το σκορ να είναι στο 49-66 κι ενώ απέμεναν δύο λεπτά για το φινάλε του αγώνα, οι οπαδοί του Ολυμπιακού έριξαν κροτίδες και φωτοβολίδες προς τον πάγκο του Παναθηναϊκού, με τους πράσινους μαζί με τους διαιτητές να φεύγουν για τα αποδυτήρια.
Το χειρότερο δυνατό φινάλε για τον «τελικό των τελικών» με τον Ολυμπιακό να γλιτώνει την ολοκληρωτική εξωαγωνιστική καταστροφή καθώς η απαίτηση των διαιτητών για εκκένωση του γηπέδου εισακούστηκε και μετά από ημίωρη διακοπή περίπου ο αγώνας συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε.
Τι είδαμε όμως πριν φτάσουμε στη διακοπή;
Μια εκκωφαντική εκκίνηση του Ολυμπιακό που με 3 σερί τρίποντα (2 ο Μάντζαρης, 1 ο Παπανικολάου) προηγήθηκε με 11-3, με τον Πασκουάλ να ρίχνει στο γήπεδο Καλάθη, Ρίβερς, Μπουρούση και την εικόνα να αλλάζει.